Jak se chránit před koronavirem?

blog-corona

V současnosti zatím neexistuje žádná vakcína na prevenci proti tomuto novému typu koronavirus. Nejlepší způsob je zabránit tomu, abychom s ním vůbec přišli do kontaktu.

Jak mnozí víme, virus se šíří hlavně z člověka na člověka.

  • Zejména pokud se nacházíte v blízkém kontaktu s ostatními (2 m vzdálenost).
  • Prostřednictvím kapiček, které vznikají při kýchnutí nebo kašlání. Tyto kapičky mohou přistát na ústech nebo nosech lidí, kteří se nacházejí v blízkosti nebo jejich vdechnout přímo do plic.
  • Viry se mohou šířit prostřednictvím kapiček přistávajících na površích, jako jsou sedadla v autobusech nebo ve vlacích nebo na pracovních stolech ve škole. Zda je to však další hlavní způsob přenosu závisí na tom, jak dlouho virus přežije na daných površích - může se lišit od hodin až po několik dní.

 

Kroky pro vaši ochranu

Základem je prevence a zvyšování imunity.

Časté mytí rukou

Myjte si ruce mýdlem a vodou nejméně 20 sekund, zvláště pak, pokud jste byli na veřejném místě nebo po foukání nosu, kašlání či kýchání. Nezapomínejte ani na oblast mezi prsty a pod nehty.

V případě, že nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje nejméně 60% alkoholu. Pokryjte ním všechny povrchy vašich rukou a třete jejich, dokud nejsou suché.

Nedotýkejte se neumytýma rukama očí, úst a nosu.

Vyvarujte se blízkému kontaktu

Vyhněte se úzkému kontaktu s nemocnými lidmi

Pokud se ve vaší komunitě šíří COVID-19, dodržujte mezi sebou a ostatními lidmi potřebný odstup. Toto je obzvláště důležité pro lidi, u nichž je vyšší riziko, že onemocní.

Bojíte se, zda nejste nemocní?

Laboratoře už připravují ambulantní testy na zjištění koronavirus COVID-19 vhodné i pro domácí použití, díky kterým se budete umět otestovat.

 

Kroky na ochranu ostatních

Pokud jste nemocní, zůstaňte doma

  • Pokud jste nemocní, zůstaňte doma, s výjimkou potřeby lékařské péče.

Zakryjte si tvář když kašlete a kýcháte

  • Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos použitím kapesníky nebo vnitřní strany lokte..
  • Použitou kapesník vyhoďte do koše.
  • Okamžitě si umyjte ruce mýdlem a vodou (alespoň 20 sekund), případně použijte dezinfekční prostředek na ruce.

Pokud jste nemocní, noste ochranné rouška

Masky a roušky na obličej poskytují určitou ochranu, ale nezabrání přechodu menších aerosolových částic, které mohou proniknout i přes materiál roušky. Roušky a ani respirátory nechrání naše oči, které jsou tak vystaveny nebezpečí.

Měli byste nosit roušku, když jste v okolí jiných lidí (např. V davu nebo v jedné místnosti či ve vozidle - obvykle veřejná doprava) a předtím, než vstoupíte do nemocnice. Pokud nejste schopni nosit roušku či respirátor (například proto, že vám způsobuje problémy s dýcháním), měli byste se co nejvíce snažit zakrýt při kašlání nebo kýchání.

Koukni jak si správně vybrat ochrannou masku, roušku nebo respirátor.

Čištění a dezinfekce

Denně čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte. Patří sem stoly, kliky, světelné vypínače, kuchyňská linka, psací stoly, telefony, klávesnice, toalety, vodovodní baterie a umyvadla.

Pokud máte horečku, kašel a potíže s dýcháním, časně vyhledejte lékařskou pomoc a sdílejte s nimi svou cestovní anamnézu.

Pokud jste se vrátili z postižené oblasti za poslední dva týdny, v současnosti to už platí z jakékoliv jiné země, zůstaňte doma a vyhněte se kontaktu s lidmi během následujících 14 dní. To znamená, že nebudete chodit do práce, do školy nebo na veřejně prostory.

Pokud jste se vrátili z infikované oblasti a objevily se u vás vysoké teploty, kašel, výtok z nosu, bolest v krku nebo potíže s dýcháním, neopouštějte svůj domov, dokud se nezkontaktuje s vaším lékařem.

 

Nejlepší ochrana je prevence

Vyberte si ochrannou masku, roušku nebo respirátor skladem.

  

Koukni si další související články

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení